Přívalové deště potrápily i lesníky

Bleskové povodně deficit vody v půdě nesníží, naopak způsobí další škody, vyčíslují lesníci

Chvalčov: Intenzivní přívalové srážky, které prochází skrz většinu území České republiky, potrápily nejen záchranné složky či obyvatele postižených obcí, ale i lesníky. Náhlý přísun vody se nestíhá vsakovat a místo toho, aby déšť řešil dlouhodobý deficit vody v půdě, splachuje svrchní vrstvy hlíny plné důležitých živin. Eroze půdy, podmáčený terén znemožňující práci v lese i další nemalé náklady na pročištění příkop a opravu propustů jsou následky posledních deštivých dní.

Kvůli dlouhodobému suchu vyprahlá půda ztrácí ze svých absorpčních schopností a přívaly vody kloužou po povrchu, přičemž strhávají svrchní vrstvy půdy a stékají do nižších poloh, kde působí další škody.

,,Naštěstí zatím nemáme hlášena žádná větší poškození na lesních cestách či stavbách, přesto již nyní musíme počítat se ztrátami v řádech statisíců. Silně podmáčený terén nám znemožňuje přístup do lesa a brzdí těžební činnost. V době přemnožení kůrovce, kdy je pro nás důležitý každý pracovní den, je to výrazná komplikace,“ vysvětluje vedoucí polesí Chvalčov Vojtěch Zapletal a dodává, že další náklady na sebe nenechají dlouho čekat. ,,Hned po opadnutí vody nás čeká vyčištění příkopů a oprava propustů, ale i odklízení naplaveného dříví na lesních cestách.“

Foto: Povodně na polesí Chvalčov (obec Rajnochovice)

 

 

 

Kontaktujte nás

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
Dvorského 5/17, 779 00 Olomouc - Svatý Kopeček

Kontakt na sekretariát +420 733 742 099

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
© 2017, Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.        #AGENTura Weboo