SVOL - komora církevních lesů, z.s. se ve čtvrtek, 25. 4., stala oficiální součástí Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v České republice. Svým vstupem se tak stala pomyslným třetím pilířem typu vlastníků či správců lesů v zemi.
Oficiálního začlenění se zúčastnil předseda komory církevních lesů Ing. Petr Skočdopole, který zároveň nastínil aktuální vývoj komory a její vize do budoucna.
V současnosti komora církevních lesů čítá na devatenáct členů s celkovou výměrou lesích majetků 144 150 ha.
 

O celých deset dní dříve, než tomu bylo v loňském roce, zaznamenali lesníci společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. rojení kůrovce. Na vině je rychlý a teplý nástup jara, který probudil zazimovaný hmyz. Životní cyklus od vajíčka až po dospělého jedince trvá přibližně šest až osm týdnů, přičemž za ideálních podmínek stihnou kůrovci alespoň dvě rojení. Čím delší příznivé klimatické podmínky tento škodlivý hmyz má, tím vznikají větší šance k reprodukci.

Jako první se kůrovec objevil na začátku dubna v lapačích na našem nejjižněji zasazeném polesí Kroměříž, avšak nález hlásí také vyšší polohy v Jeseníkách, například na polesí Vápenná.

Aktuální nález výskytu kůrovce v lapači na polesí Vápenná. Foto: Archiv Arcibiskupské lesy a statky Olomouc

 

Chcete být u založení nového lesa? Rádi byste přiložili ruku k dílu a zanechali něco pro budoucí generace? Pak s námi pojďte zalesnit Jeseníky!

KDY: Sobota, 4. 5. 2019, od 10:00 do 16:00 hodin

KDE: POZOR ZMĚNA MÍSTA! Kalamitní holina za obcí Rejvíz, po pravé straně směrem na obec Dolní Údolí (GPS SOUŘADNICE: 50.2280497N, 17.3246561E) (cca 2km od původního místa)

CO NÁS ČEKÁ: Našim úkolem bude vysadit mladé sazenice stromků podle pokynů našich lesnických kolegů, kteří popíší princip správné výsadby a vysvětlí, proč je důležité nevysazovat stromky tam, kde nepatří.

Každý si může vysadit libovolný počet stromků různých druhů dle svého výběru. Čerstvě zasazený stromek může šikovný sazeč označit štítkem se svým jménem. Pro děti máme připraveny malé odměny.

CO SI VZÍT S SEBOU? Výsadba bude probíhat na pasece, proto si prosím s sebou vezměte pohodlné oblečení, pevnou obuv, případně pracovní rukavice. Nářadí bude zajištěno.

KDE ZAPARKOVAT?  Parkovat budete moci na označeném místě v blízkosti akce.

PARTNEREM AKCE JE SPOLEČNOST RIDEX

> ukázka feromonového lapače a povídání o kůrovci

> hry a kvízy pro děti

> prezentace o ochraně lesa

V případě, že se na výsadbu registrujete na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., obdržíte certifikát o vysazení stromku. (registrovat se můžete až do 1. 5. 2019)

Do emailu napište:

PŘEDMĚT: VÝSADBA

DO TĚLA E-MAILU: JMÉNO(JMÉNA), PŘÍJMENÍ účastníka (účastníků)

Těšíme se na Vás

LESU ZDAR!

Na začátku uplynulého týdne proběhlo v budově polesí Domašov v Jeseníkách první setkání s lesníky Arcibiskupských lesů a statků Olomouc. Neformálního setkání se kromě vedení společnosti účastnili také zástupci obcí, které sousedí s lesními majetky ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc, ale i například hosté z řad Klubu českých turistů či vedení CHKO Jeseníky.

Cílem společného setkání bylo představení společnosti, přiblížení lesního hospodaření na svěřených majetcích, ale především navázání spolupráce s přilehlými subjekty. Součástí setkání byla i volná diskuze, kdy se přítomní hosté mohli ptát na dotazy přímo členů vedení, či jednotlivých vedoucích polesí.

foto: Archiv Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

Kontaktujte nás

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
Dvorského 5/17, 779 00 Olomouc - Svatý Kopeček

Kontakt na sekretariát +420 733 742 099

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
© 2017, Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.        #AGENTura Weboo